Otobüste teyemmüm alarak namaz kılınır mı?

Soru Detayı
Otobüsle uzun bir yolculuğa çıkıyorsun.Namaz vaktinin girdiğini bilince namaz kılmak istersin, ama kıblenin ters yönünde olduğu için (otobüs veya arabanın gidişi kıblenin arkasına düşüyor) namaz nasıl kılarsın? Ve otobüste toprak abdesti (teyemmüm) nasıl alınır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii ve Hanbeli’de teyemmüm yalnız toprak ile yapılır.

Hanefi ve Maliki mezheplerinde, toprak cinsinden olan her temiz şey ile üzerinde bunların tozu olmasa bile, teyemmüm edilir.

Yanıp kül olan veya sıcakta eriyebilen şeyler, toprak cinsinden değildir. O halde, ağaç, ot, tahta, demir, pirinç, yağlı boya sıvalı duvar, bakır, altın, cam ile teyemmüm edilemez. Kum ile olur. İnci, mercan ile olmaz. Kireç ve alçı ile yıkanmış mermer, çimento, sırsız fayans, sırsız porselen çanak çömlekle, çamur ile olur. Toprak tozu olan eşyalarla da teyemmüm olur. Yalnız çamur varsa, suyu yarıdan az ise, bununla teyemmüm edilir.