"Allahümme lekel hamdu lâ ilâhe illa ente Rabbî..." ile başlayan duanın anlamını açıklar mısınız?

Soru Detayı
Allahümme lekel hamdü lailahe illa ente Rabbi ve ene abdüke Amentü bike muhlısan leke fî dini inni esbahtü(emseytü) ala ahdike ve va'dike mesteda'tü etubü ileyke min seyyii ameli ve estağfıruke bi zünubilleti la yağfıruha illa ente.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Allahümme lekel hamdü lailahe illa ente Rabbi ve ene abdüke Amentü bike muhlısan leke dini inni asbahtü ala ahdike ve va'dike mesteda'tü etubü ileyke min seyyii ameli ve estağfıruke bi zünubilleti la yağfıruha illa ente."

MANASI:

"Ey Allah'ım, sana hamd olsun, senden başka ilah yoktur. Sen benim Rabbimsin, ben de senin kulunum. Ve ben sana halis olarak iman ettim. Sabah ve akşam sana söz verdiğim ve va'd ettiğim halde hasbel beşer, yaptığım fena amelimden sana tövbe eder, estağfurullah derim. O günahlarım ki, senden başka onları kimse affetmez."

Bu ve buna benzer dualar her zaman okunabilir.