Bayanların parfüm kullanması, koku sürünmesi caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tesettür, şer’an örtülmesi gereken yerleri örtmek demektir. Bu anlamda örtülmesi gereken yerleri örtmek farzdır.

Ayrıca manevi örtünme dediğimiz kadının yürüyüşü, konuşması, tavırları da önemlidir. İşte bunlardan biri de kadının güzel koku sürünerek sokağa çıkmasıdır. Bunun için kadının evden dışarıya çıkışında güzel koku sürünmesi hadîs-i şerîfde yasaklanmıştır:

"Bir kadın koku sürünerek dışarı çıkar ve koku ulaşsın diye bir topluluğun yanına giderse, zinâya bir adım atmış olur." (Tirmizî, Edeb, 35)