KYK, öğrenim kredisi almak caiz mi?

Soru Detayı

Ben üniversite öğrencisiyim, burs almaya başvurdum. Bu bursu genelde herkes alıyor, ama devlete geri ödeme yaptığımız zaman çok cüzi miktarda da olsa faiziyle ödemek gerekiyor. Sizce ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu kredi faiz niyetiyle değil de, yardım niyetine olduğundan dolayı, faize girmemektedir.

Devlet, fiyatı piyasaya göre ayarlanan bir meta üzerinden para verir. O manadaki uygulama "zarara düşmeyin ve düşürmeyin" âyetine de muvafıktır. Yani borç veren faiz alıp da karşıdaki insanı zarara uğratmayacaktır. Bununla beraber, zarara da uğramayacak yani, değeri düşmeyecek bir malı borç olarak verecektir.

İşte öğrenim kredisindeki durum ve vaziyet budur. Bu nedenle öğrencilere verilen öğrenim ve katkı kredileri haram değildir.

Enflasyonun altındaki farkın faiz olmadığı görüşleri dikkate alındığında ve kredi farkı da enflasyonun altında bir oranda tutulduğundan bu yönüyle de mahzur teşkil etmediği görülmektedir.