Ölünün yüzünde tebessüm olması cennetlik olduğunu gösterir mi?

Soru Detayı
Kardeşimi cuma günü yolcu arabasının tekerinin patlaması nedeni ile yirmi yaşında kaybettik. Onu imam yıkarken gülüyordu, daha doğrusu yüzünde bir tebessüm kalmıştı. Bunun nedenini öğrenebilirmiyim ve bir de cuma gecesi mi yoksa cuma günü ölenlerde şehit midir? Acaba kardeşim bu mertebeye ulaştı mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ölürken insan makamını görür. Bu sebeple vefatı anında gülümseyen kimselerin cennetlik olduğu konusunda hüsnüzan edebiliriz. Ancak kesin olarak cennetlik veya cehennemlik denemez.