Mezar taşlarındaki yazıları okumak unutkanlık yapar mı?

Soru Detayı
Mezar taşlarının üzerindeki yazıları okumanın unutkanlığı getirdiği söyleniyor, bu doğru mudur? Doğru ise ne derece doğrudur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir hadisin olduğunu bilmiyoruz. Bu ifadeler daha ziyade adap kitaplarında yer almaktadır. Bu biraz psikolojik bir durumdur. Ayrıca Peygamberimiz (asm) zamanında mezarlara taş yapılıp üzerine yazı yazılmıyordu.

Belki zihni boş şeylerle meşgul etmenin zihnin asıl öğrenmesi gereken şeylerle ilgilenememesi gibi bir sebebi olabilir. Ayrıca bugün ilmen de ispatlanan bir durum var. Göze hızlı hızlı çarpan görüntüler veya yazılar, insanın dikkatini dağıtıyor veya bir noktaya odaklanmasını zorlaştırıyor. Dolayısıyla da öğrenmeyi geciktirebiliyor. Plaka veya reklam panolarını okumak da bu çerçeve içinde mütalaa edilebilir. Meseleye bu açıdan yaklaşacak olursak daha sağlıklı neticeler almış oluruz.

İlave bilgi için tıkayınız:

Zihin açıklığı, zekâ ve hafızanın gelişmesi ve unutkanlıktan kurtulmak için okunacak dualar var mı?..