Burnumdaki rahatsızlıktan dolayı ameliyat olduğumda, burnumda oluşacak şekil değişikliğinden dolayı mesul olur muyum?

Soru Detayı
Burnumda nefes almamı zorlaştıran bir kemik yapısı olsuğundan dolayı ameliyat yaptırmam gerekiyormuş. Fakat bu ameliyatta burun şeklinin de değişeceğini söylüyor doktorlar. Dini açıdan şekil değişikliği olacağını düşündüğümde ameliyattan vazgeçtim ve uzun süredir bu sıkıntıyı çekiyorum. Fakat bu ameliyat sonucunda burunda oluşacak değişiklik dini açıdan beni sıkıntıya sokar mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rahatsızlığınızı gidermek için ameliyat olmanız caizdir. Bunun sonucunda burnunuzda şekil değişikliği meydana gelmesinden dolayı mesul olmazsınız. Çünkü ameliyat zaruretten dolayı yapılmaktadır.

Yalnızca güzelleşmek için estetik ameliyatı yaptırmak caiz değildir.

Dindar ve uzman bir doktorun tavsiyelerine göre ameliyat olabilirsiniz.