Neden bir çok peygamber ve kitap gönderildi?

Soru Detayı
Madem ki son din İslam ve son kitab Kur'an-ı Kerim olacaktı, neden bu kadar çok paygamber ve beraberinde kitaplar gönderildi? En başından beri Peygamber Efendimiz gelemez miydi ve İslam devam edemez miydi? İnanan inanırdı, inanmayan inanmazdı gene. Burdaki amaç neydi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her zaman ve toplumun yapısına göre çeşitli peygamberler gelmiştir. Beşer tarihi de bir gelişme içerisinde olmuştur. Nasıl ki ilkokuldan üniversiteye kadar basamaklar var; bunun gibi insanlık tarihi de böyle bir gelişme seyri izlemiştir. Her zamanın şartlarına uygun hükümler ve peygamberler gelmiştir. Beşerin son döneminde ise evrensel hükümlerle son peygamber gelmiştir.