Anne baba hakkı mı önce gelir, hanımın hakkı mı önce gelir?

Soru Detayı

- Kur'an-ı Kerim'de bazı dualarda kişinin hiç eşinden bahsedilmiyor. Önce anne baba, sonra tüm mü'minler buyruluyor.
- Bu; anne babaya olan sorumluluk eşten daha mı önce geliyor demektir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kişinin anne babasına karşı görev ve sorumlulukları ayrıdır, eşine karşı görev ve sorumlulukları ayrıdır. Bunları birbirine karıştırmamak gerekir. Bunların kıyaslanması da doğru değildir. Her ikisinin de yeri ayrıdır.

Bir kimse hem hanımının hem de anne babasının hakkına uygun hareket edebilir. Bunlar birbirine mani değildir.