Ezan okunurken "Muhammeden Rasulullah" mı denmeli "Muhammeder Rasulullah" mı denilmeli?

Soru Detayı

- Ezan okurken "Eşhedu enne Muhammederrasulullah" diyorlar, "Eşhedu enne Muhammeden Rasulullah" değil mi, yoksa ikiside söylenebilir mi?
- Diyanetin İlmihalinde "Eşhedu enne Muhammeden Rasulullah" yazıyor. Arapça bilmediğim için (derra) kısmı (den Ra) olarak okunmazsa mana değişir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her iki şekilde de okunur. Biri tecvidli okunuşu diğeri ise tecvidsiz okunuşudur. Tecvid kaidesine göre sakin nun veya tenvinden sonra (rı) harfi gelirse (rı) şeddeli okunur. Mana değişikliği yoktur.

"Eşhedu enne Muhammederrasulullah" tecvidli okunuşu; "Eşhedu enne Muhammeden Rasulullah" tecvidsiz okunuşudur.