Yıldırım Bayezid Han'ın mezarı nerededir?

Soru Detayı
Bildiğimiz kadarı ile Yıldırım Bayezid Han Timur'la yaptığı Ankara savaşı sonrası esir düşmüştür ve esir olarak öldüğü bilinmektedir. Fakat araştırmalarıma rağmen mezarının olup olmadığı, varsa nerede olduğuna dair bir bilgiye ulaşamadım. Bir bilginiz var mı acaba?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

1402'de Yıldırım Beyazıt ile Timur arasında Ankara savaşı yapıldı ve Yıldırım yenildi. Timur'un yanında esir olarak kalan büyük Osmanlı Hükümdarı ve Fatih'in dedesi üzüntüsünden yedi ay on iki gün sonra , 8 Mart 1403'te, kırk üç yaşında iken vefat etti.

Cenazesi oğlu Çelebi tarafından Bursa'ya getirilerek, kendi türbesine defnedildi

Yıldırım Medresesi'nin doğusunda yer alan Yıldırım Türbesi, Yıldırım Beyazıd için oğlu Süleyman Çelebi tarafından 1406'da yaptırılmıştır.