"Kulun Allah'a en yakın olduğu an secdedeki andır. O halde secdede Allah'a çokca dua edin." Bu ifadeye göre secdede dua etmenin usul ve adabı var mıdır?

Soru Detayı
"Kulun Allah'a en yakın olduğu an secdedeki andır. O halde secdede Allah'a çokca dua edin." Bu ifadeye göre secdede dua etmenin usul ve adabı var mıdır? Dua ederken secdeye mi kapanılacak yoksa namazdaki secde esnasında" Sübhane Rabbiyel Ala" dan sonra başka dualar mı edilecek?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kişi namaz dışında da başını secdeye koyarak dilediği gibi dua edebilir. Namazda okuduğumuz "Subhane Rabbiyel Ala" ifadesi de bir duadır. Peygamberimiz (asm) bu duayı tavsiye ettikleri için namazın secdesinde bu duayı okumaktayız.