Bankaların verdiği kar payı helal midir?

Soru Detayı
Bankaların birçoğu yatırılan mevduata faiz verdiğini söylüyor. Kimi bankalar ise kar payı verdiğini 3, 6 ve 12 aylık kar payı oranlarını yazıyorlar. Böyle bir oran belirtince bu faiz gibi olmuyor mu? Bir sorumda, bankalarda B-tipi likit fon var. Günlük oranı belli olmayan miktarda bir kazanç sağlıyor. Bu faiz oluyor mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faiz sistemiyle çalışan bankalardan alınan fonlar ve kar payları caiz değildir. Bankaların geliri faiz olduğu için bunların alınması haramdır. Finans kurumlarının (katılım bankası) çalışma sistemi faiz gibi değildir.