Kandil gecelerinin oruçları ne zaman tutulur, geceden önceki gün mü sonraki gün mü?

Soru Detayı
Kandillerde ne zaman oruç tutulur? Yani 27 Ağustos pazaretesi gecesi Beraat kandili olduğuna göre, pazartesi mi yoksa salı mı orçlu olmalıyız?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kandil gecesinin gündüzü geceden sonra gelen güdür. Kandil pazartesiyi salıya bağlayan gece ise salı günü oruç tutmak gerekir. Ancak hem pazartesi hem de salı tutmak da eftaldir.