Peygamber Efendimiz'in cenaze namazı nasıl kılınmıştır?

Soru Detayı
Efendimiz (asm)'in cenaze namazı cemaatle kılınmadı mı, herkes kendi başına mı kıldı, öyleyse neden?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz Efendimmiz (asm)'in cenaze namazı kılınmıştır. Ancak Müslümanların halifesi olmadığı için cemaat halinde değil, münferiden kılınmıştır.

Ayrıca Peygamberimiz ahirete irtihal ettiği odada olduğundan, Müslümanların hepsi bir araya sığmadıkları için münferiden kılınmıştır.

Önce Hazret-i Ebu Bekir (ra) Peygamber Efendimiz (asm)'in huzuruna girerek cenaze namazını kıldı. Sonra sıra ile Hazret-i Ömer (ra), arkasından Hazret-i Osman (ra) onun arkasından Hazret-i Talha, sonra Hazret-i Zübeyr, sonra peyderpey Müslümanlar namazı kılmışlardır.