İş yerinde namaz kılmak yasak. Tuvalette teyemmüm alarak namaz kılınır mı? Ayrıca abdest almam olanaksız; su var ama çok çabuk kimse anlamadan farzını kılmam gerek, abdest alırsam farkedilir.

Soru Detayı
İşyerinde namaz kılmama izin verilmiyor; eve gelince kaza namazı kılıyordum, ama şimdi ben gizli de olsa kılmak istiyorum. İşyerinde bir lavabo ve tuvalet var, lavabonun olduğu yer her gün siliniyor ve su damlası dışında bir pislik yok; orada namaz kılabilir miyim? Ayrıca abdest almam olanaksız; su var ama çok çabuk kimse anlamadan farzını kılmam gerek, abdest alırsam farkedilir. Etraf ıslanır ve zaman kaybederim, teyemmüm abdesti olur mu, olursa nasıl olur? Bana en kolay yolu nedir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İş yerinde teyemmümle namaz kılınmaz; su ile abdest almanız gerekir. Çalışma şartları zaruret değildir.

Tuvalette veya lavabonun bulunduğu yerde temiz bir karton veya seccade kullanarak namazınızı kılabilirsiniz. Ancak teyemmüm almak caiz olmaz.