Küçükken bana bakan aile ile aramızdaki yakınlıktan dolayı mahremiyet sınırlarına dikkat etmek gerekir mi? Babam gibi gördüğüm erkeğin elini öpmek caiz mi?

Soru Detayı
Annem çalıştığı için beni üç aylıken bir aileye vermişler hafta içi orada hafta sonu evde kalmışım. Dört sene bana baktılar, onlar benim için anne ve baba sevgileri benim için aynı, onun yanında başımı açmam veya elini öpüp sarılmam caiz midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Küçükken yanında kaldığınız ailenin fertleri de size namahremdir. Daha önce yanında kaldığınız ailenin erkek fertleriyle tokalaşamaz, sarılamaz, ellerini öpemezsiniz. Onlar sizin için yabancı erkekler gibidir. İslamiyet evlat edinmeyi kaldırmıştır. Evlatlıklar dahi mahremiyet sınırlarına dikkat etmelidirler.