Günümüzde kullanılan kutu boyalar abdeste mani midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Deri ve tırnak üzerinde tabaka oluşturan boyalar, gusle ve abdeste mani olmaktadır. Fakat mecburiyet ve zaruret varsa, bunlara müsamaha nazarı ile bakılmaktadır. Mesela, bir boyacının vücudu üzerinde bulunan boyanın gusle mani olmadığı yolunda alimlerin genel ittifakı vardır.

Fakat bir zarurete müstenid olmayıp tırnakların üzerinde ince bir tabaka teşkîl eden ve altlarına suyun geçmesini önleyen boyalar, abdestin sıhhatine mânidir.

Ayakkabı boyasının da gusle mani olmadığını söylemek mümkündür. Çünkü o da tabaka teşkil etmez. Ancak kalın yağlıboyanın bulaştığı yerde tabaka teşkil edip altına suyun geçmesini önlediği için, gusle engel olduğunu söylemek mümkündür.

Gusülde ve abdest sırasında, önce suyun altına geçmesini önleyen kalın boyalar ve hamur gibi yapışkanlar sökülüp çıkarılarak satıh temizlenmeli, gusül böylesi engeller kaldırıldıktan sonra yapılmalı, demek tedbire daha uygun düşer...