Dini nikahın bozulma halleri nelerdir?

Soru Detayı
On yıllık evliyim, dini ve resmi nikahım var. Ama eşim evliliğimiz boyunca yabmadığı ahlaksızlığı bırakmadı, ben sadık kaldım resmiyette boşanmak üzereyiz. Kardeşime tecavüz etmeye kalktı, din bilmez, iman bilmez, haram helal bilmez, içki içti, zina etti, beni dövdü, haram yedi, defalarca benden boşanmak istediğini söyledi, annemin evine kovdu, evlenirken verdiğim bir miktar paramı gasp etti. Çocuklarla ilglenmedi, denemediğim hiçbi yol kalmadı, ama hidayete erediremedim, ben bu şartlarda dinen hala onun karısı mıyım?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mahkeme yoluyla boşandığınızda boşanma gerçekleşir.

Nikah, erkeğin karısına "boş ol" demesiyle, eşlerden birinin dinden çıkmasıyla, ve mahkeme yoluyla boşanmakla düşer.