Lohusalık döneminde tırnak kesme ve diğer vücut temizliği yapılır mı?

Soru Detayı

- Bir süre önce doğum yapmış ve lohusalık dönemi içerisinde olan bir bayanım. Her ne kadar doğum öncesi vücut temizliğini yapmış olsam da bugünler itibariyle bu temizliğe yeniden ihtiyaç duymaktayım.
- Gerek bebeğimin bakımı gerekse de psikolojik olarak kendimi çok huzursuz hissetmemden dolayı tırnak, bıyık, sakal ve diğer vücut tüylerinin temizliğini yapmak istiyorum.
- Lohusalık döneminin süresinin uzunluğu bunları yapmak için bir özür sayılabilir mi?
- Bu temizliği yapmamda dinen bir sakınca var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Lohusalık dönemi uzadığı için bahsettiğiniz temizlikleri yapmanızda bir sakınca yoktur.

Kadınlar âdet ve lohusa dönemine girmeden önce beden temizliğini yapmaya özen göstermelidir. Ancak özellikle lohusa döneminin uzun olması nedeniyle beden temizliğine tekrar ihityaç olursa, bunlar için bir özür olabilir.