Bir kişinin seyyid olduğu nasıl anlaşılır?

Soru Detayı
Bir kişi bana dese ben seyidim, ben onun gerçekten seyyid olduğunu nasıl anlarım? Ne bileyim soyadı veya soyunu nasıl araştirabilirim?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Seyyidlerin genelde soy şecereleri bulunmaktadır. Bu şecerelerden kişinin seyyid olduğu anlaşılabilir.

Seyyid olmanın verdiği asıl şeref İslamı yaşamak ve İslam davasını dava edinip ona sahip çıkmaktır. İslama sahip çıkan ve onu yaymaya çalışan kimseler, peygamber soyundan gelmeseler de manevi seyyid sayılırlar.