Ramazanda hatim okurken her güne bir cüz gelecek şekilde okumak şart mıdır?

Soru Detayı
Ben bu sene Allah'ın izniyle hatim indirmek istiyorum. Genelde cüzler sırasıyla mukabele zamanı okunur. Acaba cüzleri o zamanlarda okumamız şart mı? zamanımız ne zaman müsait olursa okuyabilir miyiz kendimiz? Ayrıca bayanlar hatim indirmek istese, muayyen günleri cüz okuyamazlar, acaba Ramazanın son gününe kadar o günlerdeki okuyamadıkları cüzleri ne zaman okumalarını tavsiye edersiniz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ramazanda hatim indirmek için en uygun olanı her gün bir cüz okumaktır. Ancak dilerseniz bazı günler iki üç cüz okur, bazı günler de hiç okumazsınız. Ramazan süresince istediğiniz günlerde bu cüzleri okuyabilirsiniz.

Muayyen günlerde okuyamayacağınız cüzleri ya öncesinde ya da sonrasında okuyabilirsiniz.