Mukabele okunurken hocayı takip etmek nasıl olmalıdır?

Soru Detayı

- Sesli olarak takip etmek şart mıdır?
- Ben çevremde, Kur'an-ı Hakim'i bir kişi okumaya başladığı zaman -özellikle çok okunan sûreler veya mukabele sırasında okuyucuyu takip ederken- birçok kişinin de okuyucuyu diliyle takip ettiğini görüyorum. Böyle olunca da okuyucunun sesi bazen bastırılıyor. Hele hele mukabele sırasında bu dil ile takiplerde ses o kadar belirginleşiyor ki okuyucu şaşırabilecek duruma gelebiliyor.
- Sizler bu konu da ne düşünüyorsunuz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mukabele okunurken okuyan hocayı takip edenlerin dil ile okumaları şart değildir; yalnızca dinlemeleri yeterlidir.

Bununla birlikte dil ile de takip etmek isterlerse, kendi duyabilecekleri kadar bir sesle tekrar etmelidirler.