Peygamber Efendimiz (s.av) bugün dünyaya gelecek 0lsaydı hangi mezhebi seçerdi?

Soru Detayı
Peygamber Efendimiz (s.a.v) bugün dünyaya gelseydi, acaba hangi mezhepten olurdu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle böyle bir ihtimal yoktur.

Ayrıca bütün mezhepler Kur'an ve sünnete dayandığı için, "hangi mezhebi seçerdi" demek de yanlış olur. Örneğin bütün renkler güneştendir. Eğer güneş yanımızda olsaydı hangi rengi seçerdi demek gibi olur. Güneş renk seçmez, renkler, ışıklar ve ısılar ondandır. Güneş yoksa renk de ışık da yoktur. Bunun gibi, bütün mezhepler, içtihatlar, Peygamber Efendimize (asm) dayanır. O yoksa hiç bir şey yoktur.

Bize düşen görev, mensubu olduğumuz hak mezhebe göre dinimizi yaşamak, Allah ve Rasülü'nün (asm) razı olacağı bir hayatı sürmektir.

Mezhepler ve içtihatları hakkında geniş bilgi almak için ilgili fıkıh kitaplarına bakmanızı tavsiye ederiz.