Zekat nasıl hesaplanır? Maaşın kırkta biri mi zekat olarak verilir?

Soru Detayı
Zekat hesaplamasını kısaca şöyle yapabilir miyiz: [ gelirler toplamı (maaş, kira gibi)*12(ay)]-borçlar toplamı/40 = zekat tutarı. Aylık gelirden diğer aya kalan para olmasa da bu şekilde mi hesaplayacağız?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Aylık gelirlerinizin üzerinden bir yıl geçtikten sonra zekata tabi olur. Yoksa aylık gelirinizin kırkta biri olarak zekat hesaplanmaz. Biriktirmiş olduğunuz paranın üzerinden bir yıl geçmişse, borçlarınız bu paradan çıkarılır, kalan paradan zekat verilir.