Bir fitreyi bölerek birkaç kişiye vermek olur mu?

Soru Detayı

- Biz üç kişilik bir aileyiz, eşim ve ben farklı yerlere fitre vermeyi düşünüyoruz; çocuğumuzun fitresini ikiye bölüp ikimizin de istediği yere versek olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu şekilde yapmanızın sakıncası olmaz.

İslam alimlerinin genel kabulüne göre, fitre verecek kimselerin zekatta olduğu gibi öncelikle bulundukları yerdeki fakirlerden ve fitre verilmesi câiz olan akrabalarından başlamaları daha uygundur.

Fitre verilecek kişilerden dindar ve güzel ahlaklı olanlarının tercih edilmesi mümkün olduğu gibi, bu konuda yoksulluk derecesi de ölçü alınabilir.

Diğer taraftan fitre bir kişiye de verilebilir, birkaç kişi arasında da bölüştürülebilir.

Bununla birlikte fitrenin bir ihtiyacı karşılayacak miktarda olmasına da özen gösterilmelidir.

Ayrıca bir ailenin fitrelerinin tamamını bir fakire vermesi caiz olduğu gibi, birkaç fakire bölüştürülmesi de mümkündür.

Fitre fakirlerin dışında borçlular, yolda kalanlar, kalpleri İslâm’a ısındırılmak istenenler gibi zekatın verileceği yerler olarak Kur'an’da belirtilen (bk. Tevbe 9/60) diğer kimselere de verilebilir.

Sadaka-i fıtır (fitre) verirken niyet etmek gerekir. Ancak sadaka-i fıtr olduğunu söylemeye gerek yoktur.