Hüda isminin kullanımı caiz midir?

Soru Detayı
Hüda isminde bayan isimleri var. Bildiğim kadarıyla Hüda Allah demektir. Bu ismin kullanılması caiz midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Türkçede -Latin harfleriyle- yazılan Hüda kelimesi, iki kökten gelebilir. Birisi, Arapça asıllı olup Hidayet kökünden; diğeri ise, Farsça kökenli –ilk harfi noktalı “hı”- olup sahip ve İlah manasında kullanılır.

Bayan ismi olarak kullanılan isimler -kuvvetli bir ihtimalle- Arapça kökenli olup hidayet anlamına gelir. Nitekim, bizzat Hidayet ismi de yaygındır.  Şayet Farsça kökenli olup sahip manasında kullanılmışsa, yine de bir sakınca olmaz.

Sonuç olarak Hüda isminin, hidayet ve sahip anlamında kullanılması caizdir, ancak -haşa- ilah ve kendine tapılan anlamında kulanılması caiz değildir.