Aklıma beni rahatsız eden vesvese, düşünceler geliyor; ne yapmam gerekir?

Soru Detayı

- Riya konusunda ve aklıma gelen kötü düşünceler hakkında bilgi verir misiniz? Bunlar vesvese midir? - Ben beş vakit namaz kılmaya çalışıyorum ve haftada dört-beş sayfa Kur'an okumaya çalışıyorum. - Elimden geldiğince internete girdiğimde, televizyonda bir şey izlediğimde harama bakmıyorum. - Fakat aklım hep karışık oluyor, saçma sapan düşünceler aklımda yer kaplamış durumda. Bundan kurtulmak istiyorum. Fakat bir türlü aklımdan çıkmıyor, beni meşgul ediyor...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Esasen sizin bu gibi konularda hiç bir şüpheniz yok. Ancak şeytan sizin içinize sürekli bu gibi şüpheleri telkin ederek vesveseler vermiş. Siz de bu şüpheleri kendinize mal etmişsiniz. Hâlbuki bu şüpheler şeytanın ürünüdür. Öncelikle durumunuzun vesvese olduğunu anlamalısınız. Aklınızdan geçen bu tür düşünceler size ait değil şeytana aittir.

Siz ise bu düşüncelerden ve şüphelerden müthiş derecede rahatsız olmaktasınız. Şeytanın istediği de zaten budur. Sizi bunaltıp dinden soğutmak.

İçerisinde bulunduğunuz sıkıntı, bu şüpheleri veren şeytana karşı bir tepkidir. Bu da sizin kamil iman sahibi olduğunuzun en açık göstergesidir.

Yapmanız gereken çok basit; yalnızca bu gelen vesveselerle meşgul olmayacaksınız. Umursamaz davranacaksınız. Çünkü vesvese ile mücadele etmeye çalıştıkça, vesvese artar ve sizi sıkıntıya sokar. Bu sebeple rahat olun. Telaş etmeyin. Göreceksiniz ki bir süre sonra bu vesveseler kaybolacaktır.

Vesvese arılar gibidir. Arı kovanını karıştırdıkça nasıl ki arıların size hücümu artar. Arılarla ilgilenmezseniz arılar sizi terkeder bulaşmaz. Yapmanız gereken vesvese kovanını karıştırmamak olacaktır.