Banka kredisinin ana parası ile hacca gidilir mi?

Soru Detayı

- Banka kredisinin ana parasıyla hacca gitmek caiz midir?
- Bankadan kredi çekip araba aldık, ancak ana parasını biz koyduk üzerine hala ödenmekte olan arabayı satıp ana parasıyla hacca gitmek caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Arabaya yatırdığınız ana parayı kullanarak hacca gidebilirsiniz.

Haram para ile hacca gidenin haccı Hanbeli’de sahih olmaz, diğer üç mezhepte, günahkâr olsa da haccı sahih olur, yani hac borcundan kurtulur.