Kunut dualarının hükmü ve Kunut dualarını bilmeyenin durumu nedir?

Soru Detayı

- Kunut dualarını bilmeyen hangi duaları okur?
- Vitir namazlarında Kunut duası okunurmuş, ben Rabbena'yı okuyordum, hâlbuki yanlış okuyormuşum. Başka dua okunmaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vitir namazlarında Kunut duası okumak ve Kunut tekbiri almak vaciptir. Cemaatla kılınırken hem imam hem de cemaat Kunut duasını içinden okur.

Kunut duası okunmadığı takdirde sehiv secdesi gerekir.

Kunut duasını bilmeyenler:

1. Yalnız “Rabbenâ Âtinâ” (Bakara, 2/201) âyet-i kerimesini okuyabilir.
2. Üç defa “Allahümme’ğfirli” de diyebilir.
3. Üç defa “Yâ Rabbî” demesi de caizdir. (bk. Ömer N. Bilmen, Büyük İslam İlmihali, s. 160)