Ruh cenine kaç günlükken üflenir? Kürtaj suçunun cezası nedir? Gurre ne zaman verilir?

Soru Detayı
Kürtaj çok büyük bir günah; böyle bir günah işleyen anne ve baba Allah tarafından bağışlanmak için neler yapmalıdır? Ne kadar tövbe istiğfar etse de affedilmez diyorlar, bu doğru mudur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gebeliği önleyici tedbirlere başvurarak doğumu kontrol altında bulundurmak, istenmeyen durumlarda gebeliğe engel olmak caiz ve mümkündür. Ancak, gebelikten sonra, annenin hayatî tehlikesi gibi haklı, kesin ve meşru bir zaruret olmaksızın, düşürmek veya aldırmak (kürtaj) yolu ile bir canlının hayatına son verilmesi dinen caiz değildir.

Gurre konusunda "Eğer gurre verilirse, çocuğu aldırmanın bir sakıncası yokmuş" gibi yanlış anlaşılan bir durum var. Gurre değil, dünya verilse asla çocuk aldırılamaz.

Ancak böyle bir cinayet işlenmişse tövbe ve istiğfarla beraber, diyet olarak gurre verilmesi de gerekmektedir.

İlave bilgiler için tıklayınız:

Anne karnındaki bir bebeğe ruh ne zaman verilir?..

Gurre (çocuk düşürme diyeti) nedir, ne zaman verilir, kim verir ve kime verilir?..

Kürtaj yaptırmak, iki aylık çocuğu aldırmak caiz midir? Kürtaj yaptıran kişi Allah huzurunda cinayetle mi yargılanacak? Ayrıca kürtaj edilen çocuk, ahirette nerededir ve annesini Allah'a şikayet edecek mi?..