Kıble yönü nasıl belirlenir? Güneş ile kıble tayini nasıl yapılır?

Soru Detayı
Kıblenin güneş ile tayini hususunda ayrıntılı malumat verebilir misiniz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Takvimlerde bulunan "kıble saati"ne göre de kıble belirlenebilir. Mesela, takvimde kıble saati 10:30 ise, bu saat geldiğinde güneşin bulunduğu istikamet kıble yönüdür. Dik bir nesnenin gölgesi kıble istikametini gösterecektir.

Kıbleyi tespit etmek için kullanılan metodlardan bazıları şunlardır:

- Kadranlı bir saat yardımı ile yön tayini yapılabilmektedir. Saat yere paralel olarak tutulur ve akrebi güneşi gösterecek şekilde döndürülür. Saatin 12 rakamı doğrultusu ile akrebin oluşturduğu doğrultunun arasındaki açının açı ortayı güneyi göstermektedir. 12 rakamı kış saati için geçerlidir. Yaz saati uygulamasından dolayı yaz için 13 kullanılmaktadır. İstikametin hangi ucunun Güneyi gösterdiği konusunda şüphe doğarsa; güneşin öğleden önce doğuda, öğleden sonra batıda olduğu hatırlanmalıdır. [Kuzey yarım küresinin ılıman bölgesi (23,5º-66,5º) için geçerlidir.]

Güney yarım kürede ise saat uygulamasına göre 12 veya 13 rakamı güneşi gösterecek şekilde saat döndürülür. Akrep ile arasında oluşan açının açı ortayı kuzey istikametini göstermektedir. [Güney yarım küresinin ılıman bölgesi (23,5º-66,5º) için geçerlidir.]

- Güneş vasıtasıyla, sopa veya benzeri bir şey ile yön tayini yapılabilmektedir. Güneşin doğudan doğup batıdan batması dolayısıyla yere dik olarak çakılan bir sopanın saat 12:00'deki gölgesi, dünyamızın kuzey yarım küresinde sopanın tam dibine düşmez, biraz kayar. İşte sopanın dibinden biraz dışarıya olan bu gölgenin bulunduğu yön bize kuzeyi verir. Güney yarım kürede ise bunun tam tersi olur. Saat 12:00'de ekvator da dikilen bir sopanın gölgesi olmaz. (12:00 öğle vaktini temsil ettiği için kışın kullanılır. Yaz saati uygulamasından dolayı yaz için 13:00 kullanılmalıdır.)