Allah'ın ismi veya dua yazılı kolye ile tuvalete girmek caiz midir?

Soru Detayı
"Allah" yazılı veya dualı kolye takmak ne kadar doğrudur? Örneğin kolye düşünülmeden tuvalete giriliyor; çıkarmak insanın aklına gelmeyebiliyor...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaşında Allah'ın ismi veya Hz. Peygamber (asm)'in adının yazılı olduğu bir yüzükle helâya giren kişi, yüzüğünü gizlemelidir. Eğer yüzük sol elinde ise taharetleneceğinde parmağından çıkarmalıdır (İbn Abidin, V/317).

Buna göre kolyesinde "Allah" yazılı kimse, bunun üstünü kapatarak veya ters çevirerek tuvalete girebilir.