Osmanlı Devletinin bayrağı var mıdır, varsa nasıldı?

Soru Detayı

- Osmanlı Devletinin bayrağı yok mudur; varsa nasıldır?
- Eski belgeleri incelediğimizde hep Osmanlı mührü bulunmaktadır, hiç bayrak resmi yoktur; bundaki hikmet nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Osmanlıların bayrağı ve bayakları olmuştur. İlk bayrak Osman Gaziye, Selçuklu Sultanı Alaaddin tarafından gönderilen beyaz bir bayraktı. Sonradan bayrağın rengi ve üzerindeki işaretleri zaman zaman değişmiştir.

Osmanlılarda doğrudan padişahlara mahsus bayraklar olduğu gibi, orduda farklı renklerde bayraklar da vardı.

Bayraklar hakkında geniş bilgi için bk. Zeki Pakalın, Osmanlı Tarih Deyimleri ve Terimleri Sözlüğü, I- III, MEB Yayınları, İstanbul, 1983, I, 176- 180.