Baldıza nikâh düşmemesi hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı
Baldıza nikâh düşmez diye biliyorum. Ama Hz. Osman (ra), Peygamber Efendimiz (asm)'in iki kızıyla da evlenmiş. Biri ölünce diğeriyle evlenmiş; bu olayı anlayamadım?...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nisa sûresinin 23. âyetine göre, iki kız kardeş ile aynı anda evli olmak haramdır. Fakat kişi, karısının ölümü veya onu boşaması hâlinde, karısının kız kardeşi ile evlenebilir. Nikâh için, boşadığı karısının iddet müddetinin bitmesini beklemesi gerekir. Onun iddeti bittiği andan itibaren baldızı ile evlenebilir. (bk. Ömer Nasuhi Bilmen, Hukuk-ı İslamiye, II/101)

"... Kendi sulbünüzden olan oğullarınızın eşleri ve iki kız kardeşi birden almak da size haram kılındı; ancak geçen geçmiştir. Allah çok bağışlayıcı ve esirgeyicidir."(Nisa, 4/23)

Bir erkek, ailesinin nikâhı devam ettiği müddet içerisinde, baldızını ailesinin üzerine nikâhlayamaz. Bu haramlık, müebbet olmayıp, karısının ölmesi veya boşanması halinde kalkar. Her ne kadar bazı yörelerde hoş karşılanmasa da, bu konuda dinimizde herhangi bir yasak söz konusu değildir.