Farz namazdan sonra okunan duanın anlamı nedir? (Estağfirullah el azim... Allahümme entesselamu...)

Soru Detayı
Farz namazdan sonra söylediğimiz "Estağfirullah el azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyul kayyum ve etubu ileyh." ile "Allahümme entesselamu ve minkesselamu taberakte ya zel calali vel ikram."ın anlamları nedir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Ulu olan, kendisinden başka ilah olmayan, Hay ve Kayyum (ezeli ve ebedi hayat ile diri, zatı ve kemaliyle kaim, yani yarattıklarının her an idare ve muhafazasında biricik hakimi mutlak) olan Allah'a istiğfar eder, beni affetmesini isterim.

- Allah'ım, sen selamsın. Bütün noksanlardan berisin, uzaksın. Dünya ve ahiret selameti senin inayet ve yardımınla olur. Sen mukaddessin, tazime gerçekten layık olansın. Ey celal ve ikram sahibi olan yüce mabudum!..