Asiye ismini çocuklara vermekte bir sakınca var mıdır? Çocuklara isim verirken nelere dikkat etmek gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

ASİYE: (Ar.) Ka. 1. Sütun, direk, ko­lon. 2. Mersingiller, mersin ağacı tü­ründen ağaçlar. 3. İsyan eden, itaatsiz, başkaldıran, serkeş, bagi. 4. Allah'ın emirlerini yerine getirmeyen, günahkar. 5. Haydut, şaki.

Bu isim Rasulullah (asm) tarafından yasaklanmıştır. İçer­diği anlam İslamî anlayışa terstir.

ÂSİYE: (Ar.) Ka. - 1. Kederli üzün­tülü. 2. Musa (a.s.)'ı daha bebekken Nil'den kurtarıp sarayda büyüten ve sonra onun peygamberliğine iman eden kadın. Kur'an'da Fir'avun'un ka­rısı olduğu belirtilmiştir. Fakat ismi zikredilmemiştir.(bk. Kasas, 28/9; Tahrim, 66/11). Firavun'a karşı gelerek Müslüman olmuştur.

Tahrim suresin­de mü'mine bir kadının en son nokta­da yapması gerekenlere örnek olarak gösterilen hanım:

"Allah, inananlara da Firavun'un karısını misal gösterdi. O: 'Rabbim! Bana katında, cennette bir ev yap; beni Firavun'dan ve onun (kötü) işinden koru ve beni zalimler topluluğundan kurtar!' demişti."(Tahrim, 66/11)