"Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışınız." sözü hadis midir?

Soru Detayı
Hadis olarak bir çok insan söylüyor, ama çelişkili gibi. Hadislik derecesi nedir?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu manada Feyzü'l-Kadir (Camiü's-sağir şerhi) rivayet vardır. Dünya ahiret dengesinin kurulması amacıyla söylenmiştir.

“Hiç ölmeyeceğini zanneden biri gibi çalış, yarın ölecek biri gibi de tedbirli ol." (Câmiu’s-Sagîr, II/12, Hadis No:1201)