Kaza orucuna nasıl niyet edilir?

Soru Detayı
Kaza orucu tutan birisi, sahurda "Niyet eyledim Allah (c.c.) rızası için bir günlük kaza orucu tutmaya." dese ve bir gün kandil öncesi ve bir gün de kandil günü olmak üzere iki gün üst üste böyle oruç tutsa, bu tuttuğu kaza oruçları oruç borcundan düşer mi? Niyet ederken "tutamadığım en son" ya da "tutamadığım ilk" diye bir ilave yapmadık. En güzel şekilde kaza orucuna nasıl niyet edilmelidir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu şekildeki bir niyetlede kaza orucu tutulmuş olur. Niyet esasında kalbe ait bir fiildir, dil ilede ifade edilmesi iyi olur.

Bir veya birkaç Ramazan'dan orucu kazaya kalmış olan kimse için uygun düşen, bunları kaza ederken: "Üzerime kazası ilk farz olan oruca." diye niyet etmektir. Bununla beraber böyle belirtilmeksizin yalnız kazaya niyet etmesi de yeterlidir.