Eşim, dört aylık hamileyken düşük yaptı, bu bebeğe isim konulur mu ve bebeğin ahireti nasıl olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ölen çocuğun adı konur, yıkanır, kefenlenir. Ancak cenaze namazı kılınmaz. En sahihi de budur. Fetva buna göre verilir.

Eğer doğan çocuk ses çıkarmışsa adı verilir, yıkanır ve cenaze namazı kılınır. "Çocuğun ses çıkarması" demek, doğum esnasında yüksek sesle ağlaması yahut vucudunun çoğu dışarı çıktıktan sonra yaşadığına delil olacak bir belirtinin bulunması demektir.

Eğer çocuk ses çıkarmamış yahut hayat emaresi göstermemişse, yani ölü olarak doğmuş ise "Zahiru'r-rivayeye" aykırı fetvaya esas olan esah görüşe göre, yıkanır ve adı konur. Âdemoğlunun şerefine binae bir defa sarılır ve gömülür. Ama cenaze namazı kılınmaz.

Hanefilerin bu meselede dayandıkları delil Hz. Ali (ra) hadisidir: Hz. Ali Hz. Peygamber (as)'in düşük hakkında şöyle buyurduğunu duymuştur:

"Sesi duyulmamışsa düşük üzerine namaz kılınmaz. Sesi duyulursa namazı kılınır, diyeti ödenir, varis ve muris olur. Eğer sesi duyulmamışsa üzerine namaz kılınmaz, mirasçı olamaz ve diyet ödenmez." (İbni Adiyy)

İlave bilgi için tıklayınız:n

Anne karnında ölen çocuklar için yapılması gereken dini vecibeler nelerdir?