Ağaç dikmek sadaka-i cariye sınıfına girer mi?

Soru Detayı

- Öldükten sonra amel defteri kapanıyor. Sadece üç başlığın eciri öldükten sonra devam ediyor. Bıraktığımla yapılan ilim. Duacı salih evlat. İnsanlığın yararına okul, camii, yol, köprü...
- Peki, ben ağaç veya ağaçlar yetiştirsem, ecirim öldükten sonra devam eder mi?
- İnsanlar oksijenini solusa, gölgesinde otursa...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimse vefat etse de dikmiş olduğu ağaçtan insanlar ve hayvanlar istifade ettiği sürece sevap almaya devam eder. Hatta bu ağaçtan hasıl olan tohumlar da ağaç olsa onlardan da sevap alır. Dikilen ağaçlar da sadaka-i cariye hükmündedir.