Borç paranın zekatı kime aittir?

Soru Detayı

- Bir kimse birisine borç verirse ama bu paranın geri ödeneceği kesin değilse bu paraya zekat düşer mi?
- Zekat borçluya mı alacaklıya mı düşer?
- Eğer alacaklıya düşerse, borç verdiği yılların zekatını hesaplayıp mı vermesi gerekir, yoksa eline geçtiği anda mı vermesi gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Borç verilen paranın zekâtını alacaklı öder. Eğer parayı alacağı kesin ise zekâtını vermesi gerekir. Şayet alacağı kesin değilse, yani borçlu inkâr ediyor veya vermiyorsa, o takdirde zekât vermek gerekmez.

İlave bilgi için tılayınız:

Borç olarak verilen malın zekatını vermek gerekir mi?