Mezheplere göre bayram namazında zevaid tekbirleri ve farklı mezhebdeki imama tabi olma konusunda bilgi verir misiniz?

Soru Detayı
Bir bayram namazında Arap olan imama uyduk, yalnız onun tekbirleri bizimkinden fazlaydı. Yani ellleri kaldırma konusunda. Ben dört tekbirden sonra uymadım uyan arkadaşlarımız olmuş. Hanefi mezhebinde bizim bu namazımız kabul olmuş mudur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hak bir mezhebden olan bir imama tabi olarak kılınan namaz geçerlidir, sahih olur. Ama ideal olan herkesin kendi mezhebindeki imama tabi olmasıdır.

Bayram namazında iftitah tekbirinden başka fazla olarak alınan bu tekbirlere "zevaid tekbirleri" denir. Hanefilere göre ifittah tekbirinden sonra üç tekbir getirilir. Maliki ve Hanbelilere göre birinci rekatte altı tekbir, ikinci rekatte beş tekbir getirilir. Şafiilere göre ise, birinci rekatte yedi tekbir, ikinci rekatta beş tekbir getirilir. (Vehbe Zuhayli, İslam Fıkıh Ans., II/459)

Bu şekilde Hanefi mezhebi dışındaki bir imama tabi olarak kılınan bayram namazı geçerlidir.