Dört rekatlı namazın üçüncü rekatında yanlışlıkla oturan kimse nasıl hareket etmelidir?

Soru Detayı
Namazda üçüncü rekatta yanlışlıkla oturdum ve de aklıma Rabbena'yı okurken geldi; bu aşamada ne yapılması gerekiyor? Ben Rabbena'yı bitirip sağ tarafıma selam verip sehiv secdesi yaparak aynı şeyleri okuyup namazı bitirdim, acaba namazım kabul oldu mu veya tekrar kılmam gerekiyor mu? Gerekiyorsa sünnetini falan hepsinini mi kılmam gerekiyor?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dört rekatlı bir namazda, yanlışlıkla üçüncü rekatta teşehhüde oturan kimse, bunu hatırladığında ayağa kalkıp namazına devam eder, rekatlerini tamamlar ve namaz sonunda sehiv secdesi yapar. Çünkü namazın farzlarından olan kıyam ertelenmiştir.

Namazda farzın te'hiri, vâciblerden birinin unutularak yapılmaması (terki), yahut sonraya bırakılması (te'hiri), yahut da vaktinden önce yapılması (takdimi) sehiv secdesini gerektirir.

Sizin yaptığınız uygulamada bir rekat eksik kalmış oluyor ki, o dört rekatlı namazın tekrar kılınması gerekir.