Abdestli kadının saçını açması abdestini bozar mı?

Soru Detayı

- Abdest alırken baş örtülür mü ve konuşulmaz mı ve niye?
- Abdest alırken başını örten bir bayan, sonra başı açık bir hâlde dışarı çıksa ve bir erkek ona baksa ve kısa bir süre sonra tekrar evine geri dönse, (erkek gördü diye) abdesti bozulmuş olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu mesele daha çok namaz kıldığı halde başı açık gezen hanımlar için söz konusudur. Bu durumdaki hanımlar, çalıştıkları için başlarını kapatmaya ya işyerleri müsaade etmiyordur, ya kendilerine göre bir mazeret buluyorlardır veya nefsinin ve çevresinin baskısından kurtulamamışlardır.

Hanımın başını açmasıyla hiçbir şekilde abdesti bozulmaz. Çünkü abdesti bozan şeyler arasında "hanımın başını açması" şeklinde bir madde mevcut değildir. Bu durum gerek kendi evinde olsun, gerekse evin dışına çıktıktan sonra olsun fark etmez.

Bütün bunlarla birlikte namaz kılmak da farz, başın kapatılması da farz. Başı açık gezen, "Nasıl olsa be başımı kapatamıyorum, öyle ise namaz kılmama da gerek yok." gibi bir yanlışlığa girmemelidir.

"Bir şey bütünüyle elde edilemezse, bütünüyle de terk edilmez."

(Mehmet PAKSU, Aileye Özel Fetvalar, Nesil Basım Yayın, Cağaloğlu - İstanbul)