Kolanın (coca cola) terkibinde domuz yağı ve alkol olduğu, ayrıca yazıyı ters okusan "La Muhammed, La Mekke" yazılmış olduğu söyleniyor, doğru mudur?

Soru Detayı
Ben kola içmeyi severim. Son zamanlarda bazı insanlar kolanın terkibinde (hazırlanışında) domuz yağı veya alkol vardır diyorlar veya yazıyı ters okusan "La Muhammed, La Mekke" yazılışı olduğunu ve bu yüzden haram olduğunu söylerler. Şimdi ben buna göre kola içmeyim mi? Buna göre haram mı? Lütfen bana doğru yolu söyler misiniz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Neskafe, kola ve pepsi içmek caizdir; çünkü içinde domuz yağı veya alkol olduğu kesin değildir. Ancak bazı âlimlerimiz bu konularda şüphe olduğu için, "içilmese daha iyi olur" demişlerdir.

Şüpheli şeylerden kaçınmak her zaman daha iyidir. Hatta bazı Hanefi âlimleri kahvenin bile haram olduğunu söylemişlerdir. Fakat bu fetvalar genel kabul görmemiştir. Bir Müslüman bu maddeleri içmekle haram işlemiş olmaz. Kimseye bunları içmeyin diyemeyiz. Dinen haram değildir. Ama bunları içmeyen birisini de "Niçin içmiyorsun?" diye zorlayamayız.

Bize göre böyle şeyleri öne sürmek pek doğru olmasa gerek; eğer böyle bir niyetleri varsa biz onların bu niyetlerini gerçekleştirmiş oluruz. Eğer böyle niyetleri yoksa kul hakkı geçmiş olur.

Daha önceden de gördüğümüz bu resmi tekrar inceledik. Üzerinde fazla durmanın onların ekmeğine yağ sürmek olduğunu düşünüyoruz. Reklamlarını bedava bize yaptırmış oluyorlar. Bu nedenle tavsiyemiz, böyle yollarla değil de başka yollarla mücadele etmeliyiz. Binlerce karanlığı yok etmenin yolu bir ışık yakmaktan geçer.

Elbette kötülüğü ve zulmü kınamalıyız ve onlara yardım edenleri desteklememeliyiz. Ancak bu işi yaparken mukaddes şeylerin kullanılması, bize göre pek hoş değildir.