Diş Kanaması Orucu Bozar mı?

Soru Detayı

Oruçlu iken abdest alırken ağzıma su verip içerideki suyu attıktan sonra dişlerim kanıyor. Bazı zamanlar abdestin haricinde tükürdüğümde ya da ağzımın tadından kan geldiğini hissediyorum. Ama her ortamda da tükürülemiyor, yutarsam orucum bozuluyor diye düşünüyorum. Bu kan orucu bozar mı? Her oruç tutmamda bu sıkıntıyı yaşıyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dişlerin arasından çıkan kan boğaza gidecek olsa, bakılır: Eğer az olur da içeriye geçmezse, orucu bozmaz. Çünkü âdet gereği bundan korunmak mümkün değildir. Çok olmakla beraber çoğunluğu tükürük teşkil ediyorsa, hüküm yine böyledir.

Fakat çoğunluğu kan olur ve tadı duyulur bir hâlde veya kanla tükürük eşit bulunursa, yutulunca oruç bozulur. Çıkarılan / çekilen diş için de bu hâller geçerlidir.

Ayrıca, kanı çıkartacak şekilde dudakları, ağzı sıkmamak gerekir. Bundan kaçındığımız takdirde, kan tükürükten daha az olabilir.

(Ömer Nasuhi BİLMEN, İslam İlmihali, s.294)