Camide namaz kılanın önünden geçmek hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı
Camide malumunuz kolonlar bulunmakta. Bu kolonlar arkasında namaz kılanların önünden geçilir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kolonun önünden geçmekte bir sakınca yoktur. Çünkü bunlar sütre görevi görür.

Namaz kılanın secde yerinden bir kimsenin geçmesi ile namaz bozulmaz; ancak geçen kimse günahkâr olur.

Namaz kılanın önünden geçmenin günah olduğu yer, büyük câmilerde ve açık arazilerde namaz kılanın, ayaklarından itibaren secde ettiği yere kadar olan kısımdır. Küçük camilerde namaz kılanla onun önünden geçen arasında, direk, insan gibi bir engel bulunmazsa, namaz kılanın önünden nereden geçilirse mekruh olur.

Esasen namaz kılan kimsenin, önünden geçilme ihtimali varsa, bir sütre edinmesi sünnettir.

Küçük çocuk mükelefiyet yaşının altındaysa zaten ne bundan ne de başka bir günahtan dolayı sorumluluğu yoktur.