Sakat doğacak çocuk kürtajla alınır mı?

Soru Detayı

- Sakat doğacak olduğu bilinen bir cenini kürtaj etmek doğru mudur?
- Organ bağışı caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Dinimize göre, bir cenin anne rahminde canlandıktan sonra, annenin hayatı söz konusu olmadığı sürece, hiçbir mazeretle aldırılmaz ve aldırılması bir cinayettir.(bk. Gazalî, İhya, 2/47;  V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, III/556-558).

- Organ naklinin İslâm’ın prensip ve amaçlarıyla ilişkisini kurarken konu iki ayrı açıdan ele alınabilir. Birincisi, organ naklinin itikadî (inanç esasları) ve uhrevî (âhiret hayatına ilişkin sonuçları) açıdan değerlendirilmesi. İkincisi de organ naklinin İslâm hukukunun ilke ve gayeleri açısından incelenip câiz olup olmadığının araştırılması.