"Sır ehlinin kalp gözü açıktır." denilir; kalp gözünün açık olması ne demektir?

Soru Detayı
Bazen bazı insanların benim içimi okuduğunu düşünüyorum. Fakat bu beni çok rahatsız ediyor gerçekten, rahat düşünmemi engelliyor. Gerçekten okuyabilirler mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kalp gözü, maneviyat gözü anlamında kullanılmaktadır. Yani insanın maddi âlemden başka, manevi âlemlere nüfuz edebilmesidir. Bu, hem bir ihsan-ı İlahi hem de insanın gayret ve çalışmasına bağlı olan bir mertebedir.

Dolayısıyla kalp gözü açık olan insanlar, normal insanların görmediği birçok şeyi görürler ve işitirler. Mesela "ehl-i keşfel kubur" dediğimiz mübarek zatlar, ölen şahısların imanlı veya imansız gittiklerini -Allah'ın izni ile- görebilirler.

Günümüzde ve her zaman bu gibi kutlu insanların bulunduğuna kanaatimiz vardır. Fakat bunları herkes bilmeyebilir. Kalp gözü açık olan insanlar her an her şeyi göremezler. Allah'ın izin verdiği şeyleri ancak görebilirler.